Dizi-Vizyon Film Fragmanları Aydın'da Goji Berry Meyvesini yetiştirdi - ZANNETKİ

REKLAM

Haberler

Aydın'da Goji Berry Meyvesini yetiştirdi

Ana vatanı Tibet olan goji berry meyvesini 7 yıl önce Aydın'ın Kuyucak ilçesinde yetiştirmeye başlayan Gülperi Saatçioğlu vatandaş, sipariş taleplerine yetişemediğini  söyledi.

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde, "KURT ÜZÜMÜ " olarak bilinen ve ana vatanı Tibet olan GOJİ BERRY meyvesini yetiştiren Gülperi Saatçioğlu  artan sipariş taleplerine yetişemez hale geldi.
Fransa'da yaklaşık 15 yıl terzilik ve tercümanlık yapan Kerim Saatçioğlu (68), 1988 yılında memleketi Aydın'ın Kuyucak ilçesine kesin dönüş yaptı. Mesleğine burada devam edip, konfeksiyon atölyesi kurmak isteyen Saatçioğlu, kendisini tarımın içinde buldu.
7 YIL ÖNCE YETİŞTİRMEYE BAŞLADI
Saatçioğlu, Kuyucak'ın kırsal Gencelli Mahallesi'nde önce tavuk çiftliği kurdu, bu işi yaparken de tarım fuarlarına katıldı. Bu süreçte değişik ülkelerden fidanlar getirip, kendi arazisinde deneme üretimleri yapan Saatçioğlu'nun yetiştirdiği, mayhoş tadı olan erkenci dutlar büyük ilgi gördü. Bodur ağaçlarda yetişen bu dutların gerek dondurma gerekse reçel ve şurup üretiminde tercih edilen ürün olması ile kazanç sağlayan Saatçioğlu, bölge üreticisine örnek olmak istemesi ve bu işi de sevmesi nedeniyle alternatif ürün üretimlerini sürdürüp, 7 yıl önce kayın mantarı ve goji berry yetiştirmeye başladı. Bu işi  herkese  önerdiğini  söyledi.
"Tibet'ten önce kilosu 35 liradan kuru goji berry getirtip, Didim Pazar Yeri'nde sattım. Goji berrynin fiyatının önce 50, ardından da 70 TL'ye kadar çıkması üzerine bu bitkiyi kendim yetiştirmeye karar verdim. Tohumlarını getirtip, önce tüp poşetler içinde fidan haline getirdik. Sonra da bahçeye dikerek üretime başladık."
Gülperi Saatçıoğlu da bahçelerinde yetiştirdikleri goji berryleri toplayıp, özel yöntemlerle güneşte ve kendi özel makinelerinde kuruttuklarını, 10 gün içinde satışa hazır hale getirdiklerini söyledi.

Hiç yorum yok

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır