Dizi-Vizyon Film Fragmanları Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Model EYT Açıklandı! - ZANNETKİ

REKLAM

Haberler

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Yeni Model EYT Açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kapıları kapadığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir model yürütüldüğü öğrenildi. Yeni model EYT açıklandı ve ''Finlandiya modeli'' formülünün Türkiye'de uygulanması üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda bir adım atılmayacağını ifade etse de, Binali Yıldırım geçtiğimiz gün yapmış olduğu konuşmada bakanlığın EYT hakkında bir çalışmasının olduğunu ifade etti.

Bakanlığın konuya ilişkin çalışma yaptığı açıklamasından kısa bir süre sonra, Finlandiya modelinin Türkiye’ye uygulanmasının düşünüldüğü yönünde iddialar konuşulmaya başlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından EYT konusunda çalışmaların sürdürüldüğü aktarılmakla birlikte, uzmanlar söz konusu çalışmanın Finlandiya Modeli olduğunu ifade etti. Geliştirilen formülle problemlerin büyük ölçüde çözüleceği belirtiliyor. Finlandiya ve Almanya’da emeklilik yaşı 65 ila 67 arasında seyrederken, Türkiye’de 2008 yılı sonrasında yaş erkekte 61 ve kadındaysa 58 olarak karşımıza çıkmakta. Finlandiya’da geliştirilen sisteme göre, emekliliğine kısa bir süre kalan bireylere alınacak maaş için her yıl yüzde 2 daha az maaş ödenmekte. Kabul eden kişiler doğrudan emekli olabilmekte ve emekliliğine iki yıl kalan bireylerden yüzde 4, üç yıl kalandan ise yüzde 6 oranında maaş kesilmektedir.

Üstelik Finlandiya’da SGK Destek Primi ödemesi yapanlar maaşını eski durumuna da yeniden getirebilmektedir. Maaş Kesintisi Yüzde 8 Olacak Uzmanlar, emekli olmasına 4 yıldan daha uzun süre kalan Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların sayısının 500 bin kadar olduğunu ifade ediyor.

Finlandiya modelinin Türkiye’de uygulanmasıyla birlikte, emekli vatandaşların maaşlarından yüzde 8 oranında kesinti yapılarak emekli olmanın önü açılacak. 3 yılda bu oran yüzde 6 olarak karşımıza çıkacak.

Yani formülün uygulanmasıyla birlikte EYT’li bir birey asgari ücret düzeyinde bir maaş alacakken 1880 TL alacak.

Hiç yorum yok

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır